JAK MŮŽEME ZLEPŠIT NAŠE VZTAHY?

hands-1150073_640Partnerský vztah je jednou z nejdůležitějších oblastí našeho života, která nám má usnadnit naši životní cestu, pomoci nám k snadnějšímu dosahování našich cílů a také k tomu, abychom v životě prožívali více pocitů vnitřního naplnění, štěstí a radosti.

Problém je, že v dnešní hektické době je to ve spoustě vztahů právě naopak. A když se sami zamyslíte nad vztahy, které můžete vidět ve svém okolí, tak pro spoustu lidí jsou právě vztahy častým důvodem nešťastného a nenaplněného života bez prožívání radosti.

Z pohledu čínského účení Feng shui patří partnerské vztahy k tzv. Gua 2, což je energie patřící k prvku/elementu Země, která podporuje otevření, přijetí, empatii a zodpovědnost. Každý náš vztah je založen na spojení dvou lidí. Ze dvou lidí, kteří mají každý svoji individualitu, vzniká nová entita. Už to není jen o JÁ a TY, ale stává se z nás také MY a chceme kráčet po společné životní cestě. Pokud chceme, aby nám takový vztah dobře fungoval, musíme si uvědomit zejména dvě základní věci.

První z nich je PŘIJETÍ. Svého partnera bychom měli přijmout takového jaký je a jakého jsme si ho vybrali. Neměli bychom se snažit ho měnit k obrazu svému. Jde samozřejmě o vzájemné přijetí, kde by oba partneři měli přijmout a respektovat individualitu toho druhého, která by měla zůstat zachována i ve vztahu. Druhá důležitá věc ve vztahu je ZODPOVĚDNOST. A to jak zodpovědnost každého z partnerů za sebe sama, za svoje jednání, reakce, rozhodnutí a činy, tak vzájemná zodpovědnost za náš vztah.

Nejvíce problémů ve vztazích vzniká zejména díky tomu, že se nenaplní očekávání jednoho nebo obou z partnerů. Ve vztahu to pak často způsobí zklamání a rozčarování. Partneři pak navíc nenaplnění těchto očekávání berou osobně a to bývá začátek konce. Tato očekávání jsou ale ve většině případů velmi scestná, právě proto, že ten druhý partner má svojí určitou individualitu, potenciál, vlastnosti a také silné a slabé stránky, které je potřeba přijmout a respektovat. A nemá třeba ty správné energie a předpoklady k tomu, aby tato naše očekávání naplnil.

Přijetím rozdílnosti druhého člověka pak často pochopíme, že partner nám nedělá určité věci schválně a že nám nechce ubližovat. Je třeba snažit se eliminovat „třecí plochy“, soustředit se na oblasti, kde si rozumíme a doplňujeme, hledat to, co máme společné a přijmout a respektovat naše odlišnosti. A naopak se třeba snažit najít způsob, jak můžeme tyto odlišnosti využít k tomu, abychom se vzájemně doplňovali (například si určit, kdo co bude dělat, protože mu to jde lépe atd.).

Vztahy nám může pomoci zlepšit i náš domov. Pokud nám to ve vztahu „skřípe“ nebo pokud žádný vztah nemáme a jsme ve fázi hledání partnera, můžeme sektor Gua 2 posílit v prostoru. Najdeme ho ve vzdálenějším pravém rohu ve směru pohledu od vstupu do domu, bytu či místnosti. Energie Gua 2 se nejlépe podporuje doplňky, v počtu dva. Nebo něčím co vám pocitově symbolizuje pár a partnerství. Vhodná je třeba i společná fotka s naším partnerem nebo obrázky symbolizující partnerství.

Musíme si ale uvědomit, že náš partner nemá být naším odrazem a někdo úplně stejný jako jsme my. Má to být někdo kdo má podobný základ a zároveň nás doplňuje. Tj. tyto doplňky by měly tvořit pár, ale neměly by být stejné. Může se jednat například o dvě svíčky (jedna větší druhá menší nebo každá jinak barevná), dvě jablka (jedno zelené, druhé červené) nebo třeba jablko a hruška, dva ptáčci, dvě srdíčka, šálek a podšálek atd. Vhodné barvy jsou tu zejména žlutá, béžová nebo také červená a její odstíny. Tento sektor by také neměl být zastavěn těžkým či mohutným nábytkem.

Vztahy lze podpořit také tím, že si doma vytvoříme různá tzv. „hnízda“. Například tím, že dáme hodně polštářů na sedačku či na postel. Nebo miskami, které můžeme dát do středů stolů či komod a které naplníme ovocem nebo třeba oříšky apod. Takové misky, pak ale nesmíme nechávat prázdné, tím bychom ukazovali, že naše hnízdo a náš vztah nefunguje (je prázdný).

Přidávám ještě malou inspiraci v podobě osmi zásad šťastného vztahu, které jsem našla v  motivačním diáři od I can academy a se kterými plně souhlasím a podepisuji se pod ně:

  1. Mějte rádi sebe samého/samu
  2. Akceptujte rozdíly mezi vámi
  3. Komunikujte otevřeně
  4. Často se vzájemně chvalte
  5. Objímejte se
  6. Udělejte si čas jen jeden pro druhého
  7. Dělejte si milá překvapení
  8. Vzájemně si důvěřujte

Je také dobré si uvědomit, že každý náš partnerský vztah nám dává mimo jiné i dobrou příležitost k osobnímu růstu. Chování našeho partnera k nám často vypovídá o našich podvědomých programech a vzorcích myšlení, se kterými se nevědomě ztotožňujeme. Každá krize, nespokojenost či odmítání nás konfrontují s vlastním stínem, a když je přijmeme jako výzvu, můžeme trvale uzdravit bolestné vzpomínky uložené v našem podvědomí. Můžeme si na něco stěžovat, něco nás může mrzet, ale ve vnějším světě to většinou změnit nemůžeme. Naproti tomu svoje postoje můžeme změnit vždycky. A je to vlastně většinou to jediné, co můžeme udělat okamžitě. Snahy o vnější řešení, problémový potenciál často jen přesouvají, snahy o vnitřní řešení jej většinou odstraňují.

Prvním krokem je vždy vzdání se odporu proti skutečnosti. Ať už je skutečnost a realita jakákoliv, musíme se naučit přijmout ji takovou, jaká je, což je základní podmínka pro budoucí vývoj, ať už nás samotných nebo vztahu jako takového. Tím se změní naše prožívání i budoucí realita našich vztahů. Uvolníme-li bolest, která nám bránila v pocitu důvěry, otevřenosti a lásky, naše vztahy se stanou živějšími a radostnějšími.

Pokud byste se na vztah s Vaším partnerem či partnerkou chtěli podívat blíže a zajímá Vás na jakém základě je právě ten Váš vztah založen, jaká od sebe můžete mít vzájemná očekávání, jak se budete na různých úrovních ovlivňovat, vzájemně na sebe reagovat, kdy dělat věci dohromady a kdy raději odděleně, kde mezi Vámi mohou vznikat konflikty a jak jim předcházet, ráda Vám vypracuji rozbor partnerského korelátu, více ZDE.