UKLIĎTE SI VE SVÉM ŽIVOTĚ

pretty-woman-1509956_640Příchod jara a jarního počasí mám spojený s novými začátky. Je to pro mě po „zimním spánku“ a energetickém útlumu, vždy takový životabudič a příval nové energie, nových nápadů a nové inspirace (mimo jiné právě i inspirace k tomu, napsat tento článek :-)). Delší dny, teplejší počasí, více sluníčka, zpěv ptáků. Miluju tuhle probouzející se jarní přírodu.

Mnoho z nás má jaro spojené také s jarním úklidem. A protože jak jsem psala už výše, jaro je vlastně takový nový začátek, měli bychom to vzít, jak se říká „z gruntu“ a kromě úklidu v našich domovech využít toto období jako příležitost provést také generální úklid našeho života a pustit do něj svěží vítr a čerstvou energii. Protože vše se vším souvisí, tento velký „úklid“ by měl zahrnovat zejména:

  •  náš domov
  •  naše tělo
  •  naši mysl

Ale vezmeme to postupně, jedno po druhém.

Domov

V našich domovech je jarní úklid hlavně o vytvoření stabilního a funkčního zázemí, které nám bude po celý rok dodávat potřebnou podporu, jistotu a energii. Protože kde jinde čerpat nejvíce energie než v prostoru, kde trávíme hodně času? Pokud máme doma špínu a nepořádek, hromadí se kolem něj stagnující a mrtvá energie, která pak začne ovlivňovat naše tělo i psychiku a bývá velmi často příčinou naší únavy a otupělosti. A v konečném důsledku může způsobit i stagnaci v našem životě.

Jaro je tak skvělá příležitost podívat se na vše, co nám nefunguje, co potřebuje opravit, vyhodit, nahradit apod. Všichni si přejeme, aby nám do života chodily nové příležitosti, noví lidé, nové zážitky, nové aktivity, nové nápady atd. Ale abychom do našeho života pustili to nové, musíme tomu napřed udělat místo. Důvod proč vypořádání se s nepořádkem může způsobit i velké změny v našem životě je ten, že všechny změny, které provádíme v našem vnějším světě, mají pak za následek změny i v našem vnitřním světě. Vše, co nás obklopuje, zrcadlí naše vnitřní já. Takže tím, že měníme prostor, ve kterém žijeme, měníme vlastně i možnosti ve svém životě.

Měli bychom tedy své domácnosti zbavit jak fyzické špíny, tak nepořádku. Zbavit se všech nánosů prachu a pavučin, projít důkladně všechny skříně, komody, šuplíky, komoru, půdu, sklep, garáž a udělat si všude pořádek, vše vyndat ven a protřídit. Zbavte se nutkání skladovat věci, pro případ „co kdyby“, „to se někdy může hodit“. Pokud jste něco nepoužili rok nebo dokonce dva nebo tři roky, už to pravděpodobně ani nepoužijete (to se týká oblečení i věcí). Nemusíte hned vše vyhazovat, můžete to například vyměnit, darovat nebo prodat.

Vy třeba danou věc nepoužíváte nebo to oblečení nenosíte, ale určitě se najde někdo, komu to udělá radost a kdo zrovna něco takového hledá. Doporučuji ale posílat dál jen věci a oblečení, které byste sami ještě používali nebo nosili tj. funkční a zachovalé. Nefunkční věci vyhoďte nebo je nechte opravit. Pokud chcete extra tip navíc a vzít to opravdu důkladně, doporučuji projít a protřídit také všechny knihy a časopisy, dopisy, pohledy, sms, maily a složky v počítači

Představa takového velkého úklidu a třídění a jeho časová náročnost, je jistě pro mnoho z nás možná až děsivá, ale mějte na paměti, že to nemusíte zvládnout vše najednou. Začněte postupně, krůček po krůčku. Vezměte si třeba tužku a papír, projděte celý dům či byt a první si sepište, co vše bude potřeba udělat. Pak si určete priority a každý den věnujte tomuto úklidu a třídění pár minut, protřiďte třeba jeden šuplík, vyřaďte dva kousky oblečení atd. Uvidíte, že postupně, krok po kroku se vám pak podaří uklidit celý váš byt či dům. Vzniklý volný prostor pak můžete vyplnit něčím novým, ale pozor, aby to nové mělo také nějakou svoji funkci a účel. Nemělo by to být jen něco, co pouze zaplní uvolněné místo.

Tělo

Přirozeným pokračováním uklízení nepořádku doma, by mělo být uklízení nepořádku v našem těle. Měli bychom mu teď odlehčit a pomoci mu zbavit se zátěže, kterou většinou v zimě podstupuje (vánoční cukroví apod. :-)). Do svého jídelníčku bychom měli zařadit spíše odlehčenou stravu, nenáročnou na trávení a naopak omezit nebo ještě lépe aspoň na čas úplně vynechat bílý cukr, bílou mouku, maso, smažené, alkohol atd.

Při takové očistě je také důležité dodržovat pitný režim a pít více čisté vody, která pomůže uvolněné látky vyplavit ven z našeho těla. Funkci našich jater a žlučníku můžeme podpořit také různými přírodními přípravky, čaji atd. Dopřávejte svému tělu také pořádný a klidný spánek a dostatečný odpočinek.

Po zimě bychom se také měli zase začít více hýbat a trávit hodně času na čerstvém vzduchu. Začněte třeba chodit do práce pěšky nebo vystupovat o zastávku dřív. Místo toho, abyste použili výtah, běžte po schodech. Začínající teplejší a slunečné počasí většinu z nás více motivuje k tomu, abychom se více hýbali a žili zdravěji, tak tuto příležitost využijte :-).

Ale protože vše se vším souvisí, je také důležité zmínit, že pokud provedeme očistu svého organismu a neočistíme zároveň prostor, ve kterém žijeme, děláme jen poloviční práci.  Prostor, ve kterém žijete má vždy silnější energii než naše tělo a negativní či stagnující energie v našem prostoru bude mít časem za následek stejnou energii v našem těle.  Což pak může vést k různým zdravotním problémům či nemocem.

Mysl

Stejně důležité jako udělat si pořádek doma nebo ve svém těle, je také udělat si pořádek a úklid ve své mysli, vyčistit si hlavu a zbavit se duševního zmatku. K tomu nám mohou velmi dobře posloužit třeba meditace nebo různé jiné techniky a cvičení. A nemusí se jednat o žádné hluboké několikahodinové meditace, prostě si zkuste každý den třeba jen na pár minut v klidu sednout, přestat věnovat pozornost svým myšlenkám, které se vám honí v hlavě, pozorovat svůj dech a jen být.

Přestaňte si také dělat starosti a trápit svoji mysl negativními myšlenkami. Jak je řečeno v jednom mém oblíbeném citátu od Dalajlámy:

Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Když řešení nemá, starosti nepomohou“.

Místo toho si raději více uvědomujte, kolem čeho se vaše myšlenky točí, a kam soustředíte svoji pozornost. Protože to, kam soustředíme pozornost, to energeticky posilujeme. A zde pak většinou platí, že čím více si děláme starosti, tím více věcí se pokazí. Naše realita, kterou žijeme, je jen odrazem našich přesvědčení a myšlenek. Začněte proto vědomě zaměřovat pozornost na to co chcete, místo na to, co nechcete.

S tím také souvisí to, abychom si přestali stěžovat a naříkat, a raději se začali soustředit na to, co vše v životě máme a za co můžeme být vděční. Často je to totiž tak, že osm z deseti věcí funguje úžasně, ale my se soustředíme na ty dvě, které nefungují. Stěžování vám nikdy nepřinese, to, co chcete, ale naopak utvrzuje to, co nechcete. Nešťastnými nás nedělají okolnosti, ale to, jak je přijmeme a jak na ně reagujeme.

Jeden z nejelpších způsobů jak můžeme začít uzdravovat svůj život je vděčnost. Začněte si proto více všímat všech požehnání, kterých se vám v životě dostává. Už jen to že máte střechu nad hlavou, máte co jíst a pít, umíte číst a psát, je něco, co spousta lidí nemá. K prohlubování vděčnosti velmi pomáhá, si třeba každý večer před spaním napsat aspoň 3 věci, za které jste ten den vděční.

Další věc, se kterou bychom měli přestat, je kritizování, pomlouvání a posuzování. Je to jen další zbytečná ztráta naší energie. Věnujme se raději svému vlastnímu životu a ne životům všech okolo. Navíc když si uvědomíte, že to, co kritizujete a odsuzujete u druhých nebo, co vás na nich rozčiluje, je většinou stejně jen něco, co nemáte rádi sami u sebe a co jste na sobě zavrhli. Co vysíláme, to se nám vrací a druzí lidé nám často jen nastavují zrcadlo a ukazují nám tu část naší osobnosti, na které musíme zapracovat, co musíme uzdravit sami u sebe.

Udělejte si také pořádek ve svých citech a vztazích a vyjasněte si s ostatními nedořešené záležitosti. Zamyslete se, s kolika lidmi máte nevyřešené otázky nebo napjaté vztahy? Cítíte nějakou křivdu? Nebo je někdo komu potřebujete odpustit? Nebo je naopak někdo komu byste se měli omluvit? Žijete v nefunkčním vztahu? Máte kolem sebe lidi, kteří vás jen využívají, a už jenom jejich přítomnost vás vyčerpává? Všechny tyto nedořešené věci, vztahy a záležitosti zatěžují vaši mysl a psychiku a ubírají vám energii. Všichni máme svůj život ve svých rukou a můžeme si svobodně vybrat, s kým se budeme stýkat a mít kolem sebe lidi, s nimiž se budeme vzájemně podporovat a přinášet si do života radost a inspiraci.

Sami se můžeme rozhodnout, jestli budeme kolem sebe dál šířit negativitu, pomluvy a stížnosti, nebo to vše zastavíme a začneme hledat to dobré – v lidech, situacích, ve světě, v okolnostech. Protože vždy nacházíme to, co hledáme. Vypůjčím si jeden krásný citát od Benjamina Franklina:

„ Tím nejlepším kázáním je dobrý příklad“.

Jakmile se zbavíte všeho, co vám už neslouží, co nefunguje, co už nepoužíváte, nepotřebujete, nebo co už vás nikam neposouvá, jakmile si přestanete stěžovat a šířit kolem sebe negativitu, uvidíte, že se se vám uleví a budete se cítit mnohem lehčí a čistější také na úrovni vašeho těla i vaší mysli. Budete se cítit jako znovuzrození a plní nové energie. A věřte mi, že ten pocit za to opravdu stojí.

Takže, kdy se pustíte do tohoto životního úklidu? Není to jednoduchá cesta a nebude to vše ze dne na den, ale pokud chceme dojít do cíle, musíme aspoň začít :-).